Bukowiec - pożar lasu

21 kwietnia około godziny 17.24 zastępy z JRG nr 1 w Nowym Sączu oraz zastępy z najbliższych jednostek OSP  zadysponowane zostały do działań w Bukowcu. Po przybyciu na miejsce zdarzenia ustalono, że palił się las w trudno dostępnym górzystym terenie. Dojazd na miejsce pożaru był niemożliwy.  Trzy samochody OSP dojechały leśną drogą na odległość 150m od miejsca zdarzenia. Paliła się ściółka leśna oraz zarośla. Opaleniu uległy pojedyncze drzewa, widać było ogień, który rozprzestrzeniał się zgodnie z kierunkiem wiatru. Działania strażaków  polegały na  zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu dwóch prądów gaśniczych wody oraz z budowano zasilanie pojazdów od parkingu kościelnego na którym ustawiały się kolejne zastępy. Pożar gaszono  przy użyciu tłumic oraz podręcznego sprzętu burzącego (łopaty, siekiery). Zadysponowano na miejsce dodatkowe zastępy. Dalsze działania polegał na  przelewaniu i dogaszaniu pogorzeliska, usunięciu uschniętego nadpalonego drzewa przy użyciu siekiery, zmineralizowaniu warstwy gleby przy użyciu łopat w miejscach, z których wydobywał się dym oraz przelaniu wodą. Zbudowano stanowisko wodne na cieku oddalonym około 5 km od miejsca zdarzenia. Zbudowano  zasilania oparte na przetłaczaniu wody i dowożeniu jej z punktu czerpania wody na rzece. Dogaszono i przelano nadpalone  drzewa. Działania 8 zastępów i 49 strażaków trwały około trzy godziny. Spaleniu uległa, ściółka leśna,  powalone drzewa oraz kilkanaście drzew uległo opaleniu. Przyczyną pożaru było zaprószenie ognia.

Źródło: www.psp-nowysacz.pl

Siły i środki: