MDP ze swoją palmą - GRATULUJEMY!!!

Nasi chłopcy z MDP przygotowali palmę na dzisiejsze święto – jesteśmy dumni.

Tydzień przed Niedzielą Palmową młodzież MDP Korzenna spotykała się by wykonać Palmę Wielkanocną. Przygotowania do tego przedsięwzięcia rozpoczęły się już pod koniec lata – ustalono osoby odpowiedzialne ze zebranie i przechowywanie poszczególnych elementów niezbędnych do wykonania palmy. W czasie ferii zimowych odbyły się zajęcia z bibułkarstwa, dzięki którym palma mogła zostać przyozdobiona własnoręcznie wykonanymi kwiatami (http://ospkorzenna.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=522:zajcia-z-bibukarstwa&catid=46:aktualnoci) a teraz na wiosnę zebrano bazie i bukszpan.

Przygotowana tak palma została poświęcona w Niedzielę Palmową i przystąpiła do konkursu palm zajmując drugie miejsce, tuż za palmą przygotowaną przez Stowarzyszenie Pogórzanie. Młodzieży serdecznie gratulujemy wytrwałości i pracowitości – wykonanie 13-sto metrowej palmy to nie lada sztuka ;) Dziękujemy za zaangażowanie zarówno MDP jak i opiekunom.

Palma wielkanocna – lub zastępująca ją gałązka wierzbowa – tradycyjny symbol Niedzieli Palmowej.

Na pamiątkę wjazdu Jezusa do Jerozolimy obchodzona jest przez chrześcijan Niedziela Palmowa, z którą w Kościele katolickim wiąże się zwyczaj święcenia palm, znany w Polsce od średniowiecza.

Tradycyjne palmy wielkanocne przygotowuje się z gałązek wierzby, która w symbolice kościoła jest znakiem zmartwychwstania i nieśmiertelności duszy. Obok wierzby używano również gałązek malin i porzeczek. Ścinano je w Środę Popielcową i przechowywano w naczyniu z wodą, aby puściły pąki na Niedzielę Palmową. W trzpień palmy wplatano również bukszpan, barwinek, borówkę, cis, widłak.

W Wielką Sobotę palmy są palone, a popiół z nich jest używany w następnym roku, kiedy w środę popielcową ksiądz znaczy wiernym głowy popiołem.