Kurs Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy

Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej

w ramach Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich

Zakończenie kursu kwalifikowanej pierwszej pomocy

OSP Korzenna zakończyła już jeden z bloków szkoleniowych zaplanowanych w projekcie pn. „Możesz liczyć na... strażaka!”. Druhowie z naszej jednostki odbyli kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy, zakończony egzaminem państwowym. Kursanci po uzyskaniu pozytywnego wyniku egzaminu zdobyli tytuł ratownika, co uprawnia ich do udzielania pomocy medycznej na poziomie KPP oraz współpracy ze służbami profesjonalnymi. Zakres czynności wykonywanych przez ratownika w ramach KPP obejmuje, zgodnie z ustawą m.in.: resuscytację krążeniowo-oddechową, tamowanie krwotoków zewnętrznych i opatrywanie ran, unieruchamianie złamań i podejrzeń złamań kości oraz zwichnięć, prowadzenie wstępnego postępowania przeciwwstrząsowego, ochronę termiczną osób w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego, stosowanie tlenoterapii biernej i in.

W trakcie zajęć kursanci pod okiem uprawnionego instruktora zajmowali się takimi zagadnieniami jak:

· organizacja ratownictwa medycznego - podstawy prawne

· bezpieczeństwo własne, poszkodowanego, miejsca zdarzenia

· zestawy ratownicze, dezynfekcja sprzętu

· elementy anatomii i fizjologii, ocena poszkodowanego, badanie wstępne i szczegółowe, poszkodowany nieprzytomny

· resuscytacja (dorosły, dziecko, niemowlę, noworodek, sytuacje szczególnie)

· defibrylator zautomatyzowany, zasady defibrylacji poszkodowanego metodą półautomatyczną i automatyczną

· wstrząs i inne stany nagłe - drgawki, cukrzyca zdekompensowana, zawał mięśnia sercowego, udar mózgowy, zatrucia, podtopienie

· urazy mechaniczne i obrażenia - złamania, zwichnięcia, skręcenia, krwotoki, obrażenia klatki piersiowej, brzucha, kręgosłupa, głowy, kończyn

· urazy chemiczne, termiczne, elektryczne i obrażenia, zagrożenia środowiskowe

· taktyka działań ratowniczych - zdarzenia masowe, mnogie, segregacja wstępna, karta udzielonej pomocy, logistyka

· ewakuacja ze strefy zagrożenia, udzielanie kwalifikowanej pierwszej pomocy w sytuacjach symulowanych

· psychologiczne aspekty wsparcia poszkodowanych

Dzięki wiedzy i umiejętnościom zdobytym w trakcie kursu strażacy z naszej jednostki będą mogli udzielać kompleksowej pomocy poszkodowanym jeszcze przed dotarciem do miejsca wypadku służb medycznych, a wszystko to ma oczywisty wpływ na poziom ochrony życia i bezpieczeństwa mieszkańców gminy Korzenna.