Lipnica Wielka-pożar przyczepy kempingowej i domku letniskowego

17 marca około godziny 21.19 zastępy z JRG nr 1 w Nowym Sączu, OSP Korzenna oraz OSP Lipnica Wielka  zadysponowane zostały do gaszenia pożaru, który powstał w Lipnicy Wielkiej.  Po przybyciu na miejsce zdarzenia stwierdzono, że  pożarem objęta była całkowicie przyczepa kempingowa oraz domek letniskowy . Na miejscu znajdował  się właściciel obiektu, który w chwili powstania pożaru przebywał wewnątrz. Z relacji właściciela wynikało, iż do pożaru doszło podczas próby uruchomienia kuchenki gazowej (doszło do zapalenia się butli z propanem butanem). Właściciel nie zgłaszał dolegliwości lub potrzeby wezwania karetki  na miejsce pożaru.  Bezpośrednio zagrożony był samochód osobowy. W obiekcie znajdowały się dwie butle na gaz propan butan 11 kg, Nie było zagrożenia dla innych obiektów lub budynków. Do miejsca zdarzenia prowadziła stroma, polna droga. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca pożaru, podaniu  prądu wody w natarciu na palący się obiekt oraz  usunięciu samochodu osobowego na bezpieczną odległość. Za pomocą bosaka  wyciągnięto  z pożaru  jedną  butlę.  Po chwili usunięto drugą butlę, którą następnie schłodzono w bezpiecznej odległości.  Dalsze działania zastępów polegały na  sprawdzeniu kamerą termowizyjną temperatury  butli gazowych,  prowadzeniu prac rozbiórkowych i przelaniu wodą spalonych elementów konstrukcji budynku oraz  wykonaniu zasilania wodnego. Po przybyciu na miejsce zdarzenia patrolu Policji w trakcie czynności prowadzonych przez funkcjonariuszy właściciel zgłosił oparzenia . Strażacy udzielili mu kwalifikowanej pierwszej pomocy oraz wezwali karetkę Pogotowia ratunkowego.  Karetka zabrała poszkodowanego do szpitala.  Ze względu na trudne warunki terenowe oraz padający deszcz jeden samochód  ugrzązł na stromym podjeździe. Do wydostania samochodu pożarniczego użyto wciągarki innego samochodu pożarniczego. Działania ratowniczo – gaśnicze trwały ponad trzy godziny.

zródło oraz fot. : www.psp-nowysacz.pl