20 -metrowa Palma zrobiona przez naszych strażaków.

Dziś Niedziela Palmowa. W kościołach całej Polski zobaczyć można niezliczone ilości ludzi, a zwłaszcza dzieci, z palmami. W miastach przeważają te niewielkie, gotowe, zakupione na targu czy w sklepie. Gdzieniegdzie jednak zdecydowaną większość stanowią palmy robione przez wiernych własnoręcznie. Tak właśnie było w Korzennej. Spośród wszystkich zaprezentowanych w przeglądzie zdecydowanie wyróżniała się 20-metrowa strażacka wiecha oraz równie piękna 17-metrowa palma upleciona przez rodzinę Szambelanów.

Już po raz drugi w korzeńskiej parafii nie organizowano tradycyjnego konkursu palm, a po prostu ich przegląd. Każda palma została doceniona, nawet ta najmniejsza i nie zabrakło też tych o rekordowych długościach.

Najdłuższą palmę udało się przygotować Młodzieżowej Drużynie Pożarniczej działającej przy OSP Korzenna. Wiecha miała aż 20 metrów. Plecenie palmy stało się już coroczną tradycją w jednostce. W tym roku młodzi druhowie również podjęli wyzwanie, mimo bardzo trudnych warunków. Nie ma możliwości przygotowania tak długiej palmy w żadnym dostępnym pomieszczeniu, strażacy plotą więc wiechę pod wiatą na zewnątrz. Tym razem towarzyszyły im kilkunastostopniowe mrozy.

- Było bardzo ciężko: zimno, warunki niesprzyjające, więc i mało ludzi do robienia palmy, ale mimo wszystko udało się . Zdążyliśmy skończyć w ostatnim dniu - zdradza Grzesiek Turski, przewodniczący Rady Drużyny.

- W tym roku była pełna mobilizacja młodzieży. Zrobili wszystko bez pomocy starszych, poza incydentem, kiedy w trakcie mrozów rozchorowali się chłopcy, którzy wiążą palmę, potrafią to robić. Wtedy skrzyknęli się starsi i przez dwa dni przychodzili i pracowali, żeby zdążyć. Palma jest dłuższa o pół metra od zeszłorocznej - zdradza Dominik Wojtarowicz, opiekun MDP i przyznaje, że dłuższej strażacy raczej nie planują już robić. Już teraz był problem z wniesieniem wiechy do kościoła. Po zakończeniu uroczystości oraz przeglądu, palma została ustawiona przy budynku remizy, gdzie będzie ją można podziwiać aż do Wielkanocy.

Imponującej długości wiechę przygotowała też rodzina Szambelanów ze Stowarzyszenia Pogórzanie. Ich dzieło miało tym razem 17 metrów. Co roku upleciona przez rodzinę palma zachwyca wyglądem i długością, a po przeglądzie zdobi wjazd na plebanię.

źródło: www.dts24.pl

zobacz zdjęcia na www.dts24.pl