Niecew- substancja pylista na łące

22 maja około godziny 6.51 zastępy z JRG nr 1 w Nowym Sączu oraz OSP Korzenna zadysponowane zostały do działań w Niecwi. Po przybyciu na miejsce zdarzenia stwierdzono, że  na terenie zakładu oraz na sąsiadującej działce na powierzchni około 10 arów znajdowała się substancja pylista koloru rdzawego.  Z informacji pozyskanych od kierownika zakładu  wynikało iż podczas napełniania silosu magazynującego odpady pyliste doszło do jego rozszczelnienia oraz uwolnienia substancji. Działania strażaków  polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz podjęciu próby identyfikacji nieznanej substancji poprzez rozmowę z kierownikiem zakładu. Zadysponowano na miejsce zdarzenia specjalistyczną grupę chemiczno-ekologiczną z JRG nr 1 w Nowym Sączu. Teren został oznakowany za pomocą taśmy ostrzegawczej oraz przeprowadzono  pomiary dostępnym sprzętem. Podczas pomiarów nie stwierdzono nieprawidłowości. Dodatkowo skontrolowano płynący obok potok - brak wizualnych zanieczyszczeń. Pracownicy WIOŚ wraz z technologiem zakładu przystąpili do pobierania próbek substancji, gleby oraz roślin. Po zakończonych czynnościach obecne na miejscu służby omówiły dalszy tok postępowania tj konieczność usunięcia uwolnionej substancji z terenu firmy oraz prywatnej posesji. Po odjeździe strażaków z miejsca zdarzenia w Niecwi pozostały WIOŚ, Policja, pracownicy Urzędu Gminy, właściciel działki oraz prezes firmy. Działania strażaków trwały ponad trzy i pół godziny.

źródło oraz fot. - www.psp-nowysacz.pl