Lipnica Wielka: pożar drewnianego budynku

Pożar drewnianego budynku w Lipnicy Wielkiej - osiem zastępów w akcji.

15 listopada około godziny 4.29, nasz zastęp został  zadysponowany do działań w Lipnicy Wielkiej.  
Po przybyciu na miejsce zdarzenia ustalono, że pożarem objęty był cały drewniany budynek mieszkalny. Z informacji uzyskanych od okolicznych mieszkańców budynek był niezamieszkały. Wewnątrz budynku znajdowała się butla z gazem 11kg. Działania strażaków polegały na  zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz podaniu dwóch prądów gaśniczych wody w natarciu na palący się budynek. Jeden do wnętrza przez okno a drugi na więźbę dachową. Odłączono zasilanie w budynku. Po przybyciu kolejnych zastępów podano trzeci prąd gaśniczy w natarciu do wnętrza budynku przez okno. Stworzono punkt czerpania wody na pobliskiej rzece. Sprawdzono wnętrze budynku  za pomocą kamery termowizyjnej pomieszczenia budynku. Przybyłe na miejsce Pogotowie Energetyczne odłączyło zasilenie do budynku na słupie energetycznym. Po przygaszeniu ognia przystąpiono do częściowej rozbiórki budynku oraz wynoszeniu spalonych elementów wyposażenia a także będącą w środku butlę gazową 11kg. Butla została wyniesiona w bezpieczne miejsce oraz schłodzona. Po skontrolowaniu butli stwierdzono iż była ona pusta. Na miejsce działań przybyła koparka, której operatorem oraz właścicielem był strażak z OSP Lipnica Wielka. Koparką wykonano całkowitą rozbiórkę budynku. W trakcie rozbiórki elementy konstrukcyjne budynku zostały przecinane przy użyciu pilarki na mniejsze elementy oraz wynoszone w bezpieczne miejsce gdzie zostały przelewane wodą. Na miejscu  zdarzenia pozostał zastęp z  OSP Lipnica Wielka w celu zabezpieczenia pogorzeliska. Działania 8 zastępów i 55 strażaków trwały ponad trzy i pół godziny. Przyczyna pożaru jest nieustalona.

Siły i środki:
- zastęp GCBA JRG1 PSP Nowy Sącz
- zastęp GBA JRG1 PSP Nowy Sącz
- zastęp GBA KSRG OSP Korzenna
- zastęp GBA KSRG OSP Mogilno
- zastęp GBA KSRG OSP Wojnarowa
- zastęp GBA OSP Lipnica WIelka
- zastęp GBA OSP Korzenna Cetrum
- zastęp GBA OSP Jasienna
- Policja
- Pogotowie Energetyczne

artykuł: www.psp-nowysacz.pl

statystyka
Copyright 2009 Straż Pożarna w Korzennej |  by MemfiS