Nieprzejezdne drogi, zalane budynki w naszej gminie !!!

W nocy w dniu 24 lipca przez naszą gminę kolejny raz przeszły gwałtowne ulewy deszczu.

Około godziny 23.00 nasza jednostka została kolejny raz zaalarmowana. Po kontakcie z MSK w Nowym Sączu nasze zastępy zostały zadysponowane do miejscowości Łęka i Janczowa.

Działania zastępu GBA:

Zastęp GBA pojechał do Łęki, gdzie miejscowy potok podtopił gospodarstwo domowe. Przystąpiono tam do wypompowywania wody z zalanego budynku wraz z inną jednostką OSP z naszej gminy. Po zakończeniu działań w Łęce zastęp GBA udał się do Korzennej na skład budowlany, gdzie napełniano worki z piaskiem. Po tych działaniach zastęp GBA powrócił do bazy.

Działania zastępu GLM:

Zastęp GLM udał się do miejscowości Janczowa, gdzie zostały podtopione gospodarstwa domowe. Dojechanie na miejsce zastępem GLM nie było proste. Jak się okazało w Łyczanej woda wystąpiła z koryta i zalała drogę, lecz jeszcze wtedy dało się przejechać, natomiast po dojechaniu do Janczowej droga była nieprzejezdna, nasi druhowie zamknęli drogę powiatową Łyczana - Janczowa znakując taśmą. Po tym druhowie udali się inną drogą prowadzącą do Janczowej przez Siedlce. Po dojechaniu na miejsce zgłoszenia (Janczowa koło Kościoła) okazało się, iż opady w tym miejscu były jeszcze bardzo intensywne. Na miejscu znajdowała się już koparka która robiła przekopy. W tym miejscu strażacy udali się do jednego z gospodarstw, by pomóc w ratowaniu dobytku. Po ustąpieniu opadów nasi druhowie wraz z innymi jednostkami z OSP Korzenna przystąpili do wypompowywania wody z zalanych budynków. Po około godzinie druhowie udali się w drogę powrotną przez wcześniej zalaną Łyczaną do Korzennej. Okazało się, że woda na tyle opadła, że przejazd był już możliwy. Po dojechaniu do miejscowości Łyczana przystąpiono do wypompowywania wody z piwnicy w jednym gospodarstwie domowym. Po zakończeniu działań zastęp GLM udał się do bazy.

To już kolejna nawałnica nad naszą gminą, przez którą interweniować musieli strażacy z OSP Korzenna. Miejmy nadzieję, że ostatnia!

Czas trwania akcji:

wyjazd: 23.15
przyjazd: 2.30

Skład zastępu GBA:

Stanisław Wojtarowicz, Krzysztof Wojtarowicz, Janusz Szambelan, Przemysław Zając, Jakub Grochot, Janusz Miczołek,Jan Baran, Dariusz Bielak

Skład zastępu GLM:

Jarosław Bieniek, Dominik Wojtarowicz, Dominik Kasprzyk, Józef Kasprzyk, Wojciech Wojtarowicz, Mateusz Klimek