Burza nad gminą - dwie interwencje naszych strażaków !!!

Dwa razy interweniowali nasi strażacy najpierw w Łyczanej a później w Posadowej Mogilskiej.

19 lipca nad naszą gminą w godzinach popołudniowych przechodziły burze połączone z silnym wiatrem i opadami deszczu na skutek czego interweniować musiała straż pożarna.

Około godziny 18.00 nasza jednostka została zadysponowana do miejscowości Łyczana, gdzie drzewa (lipy) zagrażały przewróceniem się na pobliski budynek mieszkalny. Po przybyciu na miejsce zdarzenia okazało się, że kilka konarów podczas wiatru spadło na ziemie ale na szczęście nie dom. Właścicielka budynku w obawie o zdrowie i życie rodziny chciała aby wszystkie te drzewa wyciąć, jednak jak się okazało właścicielem drzew jest sąsiad który nie miał wszystkich zezwoleń na wycięcie drzew i nie można było ich obciąć. Nawet gdyby decyzje pozwalały na wycinkę drzew to i tak w tym czasie byłoby to niemożliwe ze względu na silnie wiejący wiatr podczas którego zabroniona jest praca na wysokościach. Po konsultacji z stanowiskiem kierowania w PSP oraz z Prezesem gminnym dowódca akcji spisał protokół przekazania terenu z właścicielem drzew z wpisaną wyraźną uwagą dotyczącą natychmiastowego wycięcia drzew w sprzyjających warunkach atmosferycznych (jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy drzewa zostały usunięte na drugi dzień).

Podczas działań w Łyczanej dostaliśmy dyspozycje ze stanowiska kierowania o udanie się do miejscowości Posadowa Mogilska, gdzie miał palić się budynek mieszkalny. Po przybyciu na miejsce zdarzenia okazało się, iż zapalił się drewniany budynek mieszkalny. Na szczęście szybka reakcja domowników, którzy ugasili ogień przed przyjazdem straży pożarnej nie pozwoliła rozprzestrzenieniu się ognia i można powiedzieć że budynek został uratowany. W tym przypadku m. in. działania straży polegały na dokładnym sprawdzeniu budynku w celu upewnienia się, że zagrożenie ognia zostało  usunięte. Po tych działaniach KDR podjął decyzję o powrocie jednostek do swoich baz.
Działania naszych strażaków trwały około 3 godziny.

W akcji w Łyczanej udział brał tylko nasz zastęp GBA

W akcji w Posadowej Mogilskiej udział brały:

- zastęp GBA OSP Korzenna
- zastęp GBA OSP Wojnarowa