Obchody jubileuszu 80-lecia naszej jednostki!!!

Piękna uroczystość z okazji 80-lecia istnienia OSP Korzenna odbyła się 10 maja.

10 maja 2014 roku o godzinie 13:00 zbiórką pododdziałów na placu przy remizie OSP rozpoczęto obchody Jubileuszu 80-lecia OSP Korzenna połączone z pożegnaniem starego i wręczeniem nowego sztandaru.

Uroczystość uświetniła obecność Tamburmajorek ze Starego Sącza oraz Orkiestry Dętej z Tęgoborzy. Wszyscy w uroczystym przemarszu udali się do Parafialnego Kościoła w Korzennej na Mszę świętą, której przewodniczył ks. Proboszcz Tadeusz Sajdak. Po zakończeniu Eucharystii, druhowie OSP Korzenna, zaproszeni goście i przybyli mieszkańcy wsi udali się do kapliczki św. Floriana, gdzie nastąpiło złożenie wiązanki kwiatów.

Z okazji Jubileuszu 80-lecia OSP Korzenna przybyli Prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Edward Siarka, Wice Prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Stanisław Sorys, Europoseł Czesław Siekierski, Starosta nowosądecki Jan Golonka, Wicestarosta Mieczysław Kiełbasa oraz pracownicy starostwa, Radny Powiatu Nowosądeckiego Zbigniew Miłkowski, strażacy z powiatu nowosądeckiego na czele z Wice Prezesem Zarządu Oddziału Powiatowego Zygmuntem Paruchem, strażacy czynni i emeryci z PSP w Nowym Sączu, przedstawiciele DHZ Nowa Lubownia ze Słowacji, księża z parafii Korzenna a także z sąsiednich parafii, Wójt Gminy Korzenna Leszek Skowron, Komendant Zarządu Oddziału Gminnego w Korzennej Szczepan Sikoń, Dyrektor Małopolskiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Nowym Sączu Waldemar Olszyński, członkowie Kaliskiego Bractwa Strzelców Kurkowych, poczty sztandarowe z Gminy Korzenna oraz powiatu nowosądeckiego, druhny i druhowie z Gminy Korzenna oraz powiatu nowosądeckiego, Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza z OSP Korzenna oraz mieszkańcy gminy i sympatycy Ochotniczej Straży Pożarnej w Korzennej.

Święto było okazją do złożenia podziękowań wszystkim strażakom za ich trudną i niebezpieczną pracę. Za wieloletnią, pełną poświęcenia, służbę społeczną wielu druhów i działaczy zostało uhonorowanych odznaczeniami:

- Postanowieniem Prezydenta RP z dnia 13.01.2011 r. dh Wojciech Kantor został odznaczony SREBRNYM KRZYŻEM ZASŁUGI. Podpisał Prezydent Rzeczypospolitejpolskiej Bronisław Komorowski.

- Uchwałą Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego woj. małopolskiego z dnia 24.02.2014r ZŁOTYM MEDALEM ZA ZASŁUGI DLA POŻARNICTWA odznaczeni zostali druhowie:

Andrzej Zięcina

Janusz Szambelan

Dominik Wojtarowicz

- Uchwałą Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego woj. małopolskiego z dnia 24.02.2014r SREBRNYM MEDALEM ZA ZASŁUGI DLA POŻARNICTWA odznaczeni zostali druhowie:

Piotr Kubisz

Paweł Kantor

Mirosław Grochot

Jan Budnik

Waldemar Olszyński

Tadeusz Nogaj

- Uchwałą Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego woj. małopolskiego z dnia 24.02.2014r BRĄZOWYM MEDALEM ZA ZASŁUGI DLA POŻARNICTWA odznaczeni zostali druhowie:

Paulina Gremian

Lucyna Szambelan

Janusz Miczołek

Jarosław Bieniek

Przemysław Zając

Wojciech Wojtarowicz

Jan Zarański

- Prezydium Zarządu Oddziału Powiatowego uchwałą nr 1/2014 z dnia 22.03.2014r nadało odznakę STRAŻAK WZOROWY druhom:

Jan Baran

Krzysztof Gremian

Dariusz Bielak

Mateusz Bielak

Mateusz Klimek

Krzysztof Szambelan

Jakub Grochot

Michał Żuchowicz

Tomasz Żuchowicz.

Starosta Jan Golonka i wicestarosta Mieczysław Kiełbasa wręczyli Jabłko „15 lat Powiatu Nowosądeckiego" Stanisławowi Sorysowi - członkowi Zarządu Województwa Małopolskiego za wspieranie działalności ochotniczych straży pożarnych oraz Złote Jabłko dla OSP Korzenna. Złotym Jabłkiem odznaczeni zostali również: Janusz Szambelan, Stanisław Kasprzyk, Wojciech Kantor, Stanisław Wojtarowicz.

Jabłko „15 lat Powiatu Nowosądeckiego"otrzymali również: Paulina Gremian, Stanisław Kostecki, Tadeusz Kubisz, Andrzej Zięcina, Wojciech Kantor, Piotr Kubisz, Jan Żuchowicz, Jarosław Bieniek, Przemysław Zając, Dominik Wojtarowicz, Eugeniusz Olchawski, Bogdan Szambelan, Józef Kasprzyk, Krzysztof Wojtarowicz.

OSP Korzenna otrzymało Urządzenie Oddymiający ze starostwa, list gratulacyjny od Prezesa Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych - Waldemara Pawlaka, od posła Andrzeja Czerwińskiego, od Prezesa Zarządu Oddziału Wojewódzkiego, od arcybiskupa Juliusza Janusza Nuncjusza Apostolskiego na Słowenii oraz życzenia od ojca Jana Golonki z Jasnej Góry. Naczelnik OSP Korzenna dh Stanisław Wojtarowicz w dowód uznania pracy społecznej otrzymał od właściciela firmy AGRO-STAR w Kaliszu (przyjaciela strażaków OSP Korzenna) pana Tadeusza Nogaja szablę.

Na zakończenie części oficjalnej pożegnano stary sztandar i przyjęto nowy „symbol ofiarnego działania w ochronie przeciwpożarowej na rzecz ratowania życia, zdrowia i mienia”. Wręczenia nowego sztandaru dokonał Prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP Edward Siarka.

Po licznych wystąpieniach zaproszonych gości odbyła się część artystyczna obchodów jubileuszowych, w tym występ Orkiestry Dętej z Tęgoborzy, Tamburmajorek ze Starego Sącza, Stowarzyszenia „Belfer”, Regionalnego Zespołu Lipniczanie oraz Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej z Korzennej. W czasie trwania części artystycznej zapewniono wszystkim gorący posiłek – strażacką grochówkę.

Po występach rozpoczęto zabawę taneczną, którą poprowadził zespół pana Bolesława Naglaka z Korzennej, zabawa trwająca do północy cieszyła się dużym zainteresowaniem zarówno strażaków jak i przybyłych mieszkańców i sympatyków OSP Korzenna.

zdjęcia niebawem!

O obchodach czytaj również:

-www.malopolskie.pl
-www.mojagminakorzenna.pl