Bukowiec - pożar stodoły!!!

Prawdopodobnie od uderzenia pioruna zapaliła się stodoła w Bukowcu - trudna akcja strażaków.

9 września kolejny raz już w tym roku nad naszą gminą przechodzi burza z intensywnymi opadami deszczu oraz mocnymi wyładowaniami atmosferycznymi. Tym razem pogoda wyrządziła szkody w postaci podtopień gospodarstw domowych oraz od uderzenia pioruna zapaliła się stodoła w miejscowości Bukowiec.

Nasz zastęp został zadysponowany do pożaru stodoły w Bukowcu. Po dotarciu w okolice miejsca zdarzenia jako pierwszego zastępu, okazało się że dojazd samochodów gaśniczych do miejsca zdarzenia jest niemożliwy. Nasi druhowie udali się pieszo do miejsca pożaru aby ustalić zagrożenie. Po dotarciu na miejsce okazało się, że pali się budynek stodoły. Budynek objęty był w całości ogniem oraz jego konstrukcja drewniana uległa zawaleniu się. Ogień nie zagrażał sąsiadującemu budynkowi mieszkalnemu, który znajdował się w odległości około 15 metrów od pożaru. Nie było też innego zagrożenia.

Po dotarciu strażaków z PSP decyzją dowódcy samochód GBA PSP od kończącej się drogi przejechał około 200 metrów w kierunku pożaru (na tyle ile warunki pozwoliły). Następnie została rozwinięta linia gaśnicza od samochodu GBA PSP do miejsca pożaru (około 450 metrów). Strażacy przystąpili do gaszenia ognia. Kolejnym problemem był brak dostępu do czerpania wody. Postanowiono ściągnąć na miejsce zdarzenia trzy zastępy (OSP Wojnarowa, OSP Lipnica Wielka oraz OSP Jasienna), które miały za zadanie dostarczać wodę. Miejsce zasilania w wodę zlokalizowano w miejscowości Niecew (hydrant). Zastępy te przepompowywały wodę do samochodu GBA OSP Korzenna a ten podjeżdżał do samochodu GBA PSP i również trzeba było przepompować wodę.

W tym czasie strażacy z OSP Korzenna wraz z strażakami PSP gasili ogień używając do tego prócz wody - wideł, pilarki do drewna, bosaka. Teren został oświetlony przez agregaty prądotwórcze.

Po około pięciu godzinach udało się ugasić ogień i decyzją dowódcy wszystkie jednostki powróciły do swoich baz.

Działania naszych strażaków trwały około pięciu godzin.

W akcji udział brały:
- zastęp GBA OSP Korzenna